Öntőminta készítés formagumiból

Sokan sok helyről kérték, hogy készüljön egy ilyen cikk is. Nem írok körítést, csak a lényeget lépésenként. Előfeltétel, hogy legyen egy saját faragású mintadarabod.

1. lépés:
Végy egy LEGO alaplapot és hozzá jó pár legókockát. Építs a kockákból egy “kádat”, majd helyzed el benne a a bemintázni való tárgyat. Ilyenkor tudsz még alakítani a kádon, ha nagy lett, vagy kicsi. Úgy kell elhelyezni a tárgyat, hogy mellette azért legyen elég hely, de ne túl sok. Ha sok hely marad, akkor műgyanta öntésnél lesz gond a felesleg kinyomása, ha meg kevés helyet hagysz, akkor deformálódhat a minta, amikor a műgynata felesleget nyomod majd ki.


2. lépés:
Vedd elő az előzőleg beszerzett “Mókusos” gyurmát és képezz a kádban sima felületet belőle. A lényeg az, hogy a gyurma viszonylag puha legyen. Ez a gyurma 100 Ft-os boltban beszerezhető általában és nem is drága.


3. lépés:
Nyomd a gyurmába a tárgyat úgy, hogy az öntési sík jó helyre kerüljön. Előtte érdemes jól megfigyelni a modellt, hogy hol célszerű az öntési síkot kialakítani. A gyurma erre a feladatra kiváló. Extrém esetekben az öntési síkot meg is lehet törni. Erre akkor van szükség, ha a modell nem illeszkedik sehogy sem megfelelően a síkra. Ha szögletes tárgyakat mintázunk, akkor célszerű a síkot az oldalak éleinél kialakítan.


4. lépés:
Azoknál a felületeknél, ahol úgynevezett alámerülés keletkezne, tömjünk még gyurmát, nem baj, ha kicsit kiáll a felületből. Néha a figura mellett is be kell tömködni, hogy a gumi ne tudjon befolyni a figura mellé, vagy alá. Bár ezek később javíthatók, sok plusz munkától kíméljük meg magunkat, ha ilyenkor türelmesen és szépen csináljuk a tömködést.

5. lépés:
Ecset végével, vagy más megfelelő eszközzel (én öntőkeret darabokból készítettem magamnak egy célszerszámot) készítsünk a nagyobb nyílt területekre mélyedéseket, vagy más néven vezető csapokat. Ezekre azért van szükség, mert az ellendarab ezek alapján fog megfelelően illeszkedni a helyére és nem csúszik el onnan. Érdemes úgy elhelyezni ezeket, hogy a minta szélei felé, a sarkok felé mindenképpen kerüljön belőlük.

6. lépés:
Keverjünk egy adagot (ez nálam 20-23 ml) OXAM S2-ből és az edzőjéből (a pontos keverési arányt érdemes megkérdezni a forgalmazótól, én már szemre csinálom). Majd gyorsan öntsük a modellre és a gyurmára. Lehet kevesebbet is és kicsit várni az öntés után. Erre akkor van szükség, ha nagyon részletes a modell, így van a guminak ideje befolyni minden apró kis résbe. Érdemes kocogtatni a minta oldalát, vagy felülről ráfújni párszor, hogy a buborékok biztosan kijöjjenek.

7. lépés:
Öntsünk annyi gumit a kádba, hogy kellően vastag legyen a minta. A modell semmiképpen ne lógjon ki, de jó ha van néhány mm vastagság még ezen túl is. Ha nagy a felülete a mintának, akkor legyen vastagabb is, ez a plusz anyagmennyiség meghálálja majd magát műgyanta öntésnél. Itt jegyzem meg, hogy régi gumi mintákat (amiket már nem használunk) nyugodtan szeljünk össze és rakjuk a gumiba, simán hozzáköt és spórolunk is vele.


8. lépés:
Várjunk türelemmel néhány órát. Minimum 3, de inkább 4-5 órát várjunk, mire hozzányúlunk újra. Ez alatt természetesen legyen az egész minta a LEGO-val együtt vízszintes helyen. Ha a gumi teljesen megkötött, bontsuk le a LEGO kádat és vegyük ki a mintánk első felét a gyurmával együtt.


9. lépés:
A gyurmát óvatosan hántsuk le a mintáról. A gumi elvileg nem ragad, tapad semmihez csak saját magához, tehát a gyurmánk is leválik róla. Az óvatosság inkább azért kell, mert a vékony fém alkatrészek esetleg elgörbülhetnek és majd nem tudjuk visszarakni a mintába tökéletesen.



10. lépés:
A felesleges gumi részeket, mint például a képen is látható lyukas szegélyt és a sarkokat ollóval vágjuk le, de ügyelünk, hogy csak a felesleget, tehát ne vágjunk bele a mintába sehol komolyabban. Ha esetleg a figura mellett is van vékony, hártya szerű gumi, akkor ez azt jelenti, hogy befolyt a figura mellé kicsit, ezeket érdemes lecsípkedni csipesszel, vagy ha lehet ollóval nagyon óvatosan levágni, mert úgy is le fog szakadni és ezzel később nagyon sok sorját fog okozni.

11. lépés:
Építsük meg újból a kádat és helyezzük bele a mintát. Floren kamillás kézkrémmel kenjük be azokat a felületeket, ahol nincs modell. A kiálló vezető csapokat is kenjük be a krémmel. (Ez a krém is 100 Ft-os boltban kapható és hosszas kísérletezés után esett rá a választás.) Helyezzük be a modellt, nyomjuk be a helyére, és egyből vegyük is ki, töröljük le róla az esetlegesen rátapadt krémet. Utána újra rakjuk a helyére.

12. lépés:
Építsük fel a kádat olyan magasra, hogy az elfedje a modellt. Ezek után várjunk egy órát, ez alatt a krém kissé megszárad. Ha nem várunk eleget, akkor a gumi másik fele tapadni fog az elsőhöz. Nagyon fontos tehát a technológiai idő betartása.


13. lépés:
A minta második felét a 6. és 7. lépésben ismertetett módon töltsük fel. Illetve a 8. lépést is alkalmazzuk.





14. lépés:
Ha szépen dolgoztunk és minden technológiai időt betartottunk, akkor a mintát könnyedén szét tudjuk szedni. Sokszor a minta oldalán a LEGO mellett lefolyik egy kis gumi, ezért még az első fél oldalait is célszerű bekenni kézkrémmel, mielőtt ráöntjük a gumit, de ha nem így tettünk, akkor sincs nagy baj, mert ezt a vékony hártyát könnyedén át lehet szakítani mondjuk csipesz egyik felével és óvatosan, körkörösen (körbe a minta szélei mentén) haladva nyisssuk szét a mintát. Utána fegyük ki a modellt. Én ilyenkor még folyékony szappannal le szoktam mosni az esetlegesen rajta maradó krémet.


Hamarosan következik a MŰGYANTA öntést bemutató cikk is.